Wybór studiów

Dla żadnego młodego człowieka podjęcie decyzji, jaką jest wybór swoich studiów, nie jest decyzją łatwą. To w końcu od tego jednego pomysłu na siebie zależeć będzie przyszłość, zarobki, a także przyszła ścieżka kariery, jaką się obierze. Niezbyt fortunnym czasem jest chwila, w której należy dokonywać tak istotnych wyborów. W wieku kilkunastu lat o świecie, a nawet o sobie wiemy niewiele, a tym bardziej niewiele wiemy o rynku pracy, jego realiach oraz tym, jakie trendy będą na nim panować za kolejne trzy czy pięć lat.
Przy wyborze studiów nie można jednak kierować się jedynie chęcią posiadania dobrych zarobków w przyszłości. To nie wystarczy, chociażby nie wiem, jak bardzo byśmy się starali, jeśli nie mamy odpowiednich predyspozycji do wykonywania danego zawodu. W przypadku lekarzy z pewnością konieczna będzie chęć nauki i zapamiętywania masy informacji, podobnie będzie w przypadku prawa. A już ze szkoły doskonale wiemy, jak ciężko uczy się nam i zapamiętuje rzeczy i przedmioty, które kompletnie nam nie odpowiadają, które nam nie interesują lub których nie rozumiemy. Podobnie będzie na przykład z programistami czy informatykami – aby nimi zostać nie wystarczy interesować się komputerem czy spędzać godzin w Internecie. W tym wypadku najważniejsze będzie logiczne myślenie oraz doskonałe poruszanie się w matematyce.
W przypadku wybory studiów ważny jest również wybór odpowiedniej uczelni. Niektórzy młodzi ludzie wychodzą z założenia, że studiować można wszędzie i zostają w swoim rodzinnym mieście. Są i tacy, którzy nie marzą o niczym innym, jak o wyjechaniu do innego, zapewne większego miasta, i rozpoczęciu nowego, studenckiego życia z daleka od czujnych spojrzeń i kontroli rodziców. Wybór studiów w ten sposób związany jest także równocześnie z usamodzielnieniem się, stanięciem na własnych nogach (chociaż najczęściej z finansową pomocą rodziców), zasmakowaniu w dorosłym życiu, które właśnie jest na przednówku.
Jeśli zdecydujesz się na studia w obcym mieście, musisz liczyć się z koniecznością zmiany i przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. Trzeba będzie wynająć pokój lub mieszkanie, pamiętać o konieczności terminowego płacenia za czynsz oraz rachunku, a także za telefon. Trzeba będzie samodzielnie myśleć o posiłkach oraz o robieniu zakupów, a także o innych rzeczach.

www.latawcedmuchawce.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here